Plan na sądownictwo

 1. Więcej i bardziej wyśrubowane kryteria na Sędziów. Nie może być Sędzią ktoś bez wieloletniego doświadczenia jako adwokat lub prokurator. Aby zostać Sędzią trzeba być wzorem dla innych.
 2. Zmiany w kodeksie karnym i cywilnym. Czas dostosować kodeksy do XXI wieku.
 3. Nowy system zarządzania pracą sądów aby przyspieszyć działanie i skrócić do minimum czas trwania sprawy. Czy ktoś bada urlopy sędziowskie i efektywny czas pracy sędziego?
 4. Przebudowa Sądów jako budynków. Sąd to nie więzienie i nie powinien odstraszać ani tym bardziej uwłaczać godności ludzi kierujących swoje sprawy do Sądu.
 5. Kontrola wyroków Sądów. Nowa instytucja – Kolegium sędziów. Losowo wybierana grupa sędziów, która weryfikuje wyrok innego sędziego nie znając danych osobowych sprawy. Ustala czy wyrok nie zapadł pochopnie oraz czy nie przekroczono prawa. Koniec z wyrokami pisanymi przez niedouczonych asystentów sędziów.
 6. System wynagradzania Sędziów nie może tworzyć możliwości nacisku. Dopóki jest Sędzią to ma pełne wynagrodzenie, a nie tylko gdy orzeka. Nie można odsunąć sędziego od orzekania bez uznania go winnym i nie można dowolnie go przenosić lub degradować.
 7. Nieuchronność kar dla Sędziów, Prokuratorów, adwokatów, radców i Obywateli. Kontrola kontrola i jeszcze raz kontrola.
 8. Rozprawy on-line ale zorganizowane w taki sposób aby wykluczyć nadużycia.
 9. Obowiązek rejestracji audio i wideo wszystkich rozpraw.
 10. Zmiana odpowiedzialności za fałszywe zeznania. Niezależnie od strony kłamiesz i na kłamstwie zostałeś złapany – odpowiadasz karnie.
 11. Jeśli prawnik lub prokurator wie że jego świadek kłamie to jest współwinny przestępstwa chyba, że to zgłosi.
 12. Politykujący Sędzia przestaje być Sędzią.
 13. Niezawisłość pod kontrolą – nie może być diametralnie innego orzecznictwa w bardzo podobnej sprawie. Dla jednego sędziego dany czyn to morderstwo, a dla innego nieszczęśliwy wypadek. Instytucja skodyfikowanego precedensu może być remedium na abstrakcyjne wyroki i nielogiczne uzasadnienia.
 14. Kasacja w każdej sprawie i bez ograniczeń.

  Podpisz się pod naszym planem!